Jak kłaść kostkę brukową?

szsykosJak kłaść kostkę brukową?

Układanie kostki brukowej jest niezwykle trudną i skomplikowaną pracą. Wymaga skupienia, precyzji i cierpliwości, jednak efekt często wynagradza wszystkie starania.

Pierwszym etapem kładzenia kostki jest wykonanie podbudowy i podsypki na wcześniej wykopanym korycie. Dzięki niemu nawierzchnia nie będzie się rozjeżdżać i zapadać. Ma również funkcję odprowadzającą i filtracyjną dla wody. Z tego powodu powinna być grubsza na terenach podmokłych. Podbudowę tworzy się z popularnych kruszyw, takich jak żużel, żwir lub tłuczeń. Jej grubość to najczęściej około 25 – 45 centymetrów, w zależności od przewidywanych obciążeń. Na podbudowie tworzy się kilkucentymetrową podsypkę z piasku. Wykonaną warstwę należy dokładnie wyrównać.

Kostka brukowa powinna być układana rzędami. Pomiędzy pojedynczymi elementami zostawia się kilkumilimetrowe szczeliny. Po wyłożeniu kostki doświadczeni pracownicy naszej firmy utwardzają nawierzchnię urządzeniem wibracyjnym. Ostatnim etapem jest piaskownie fug, dzięki czemu kostka zostanie stabilnie zaklinowana.

W jakich miejscach najczęściej układa się kostkę brukową?

Brukarstwo to jedna z najbardziej popularnych branż budownictwa. Kostkę brukową można spotkać praktycznie na każdym kroku, zarówno na prywatnych posesjach, jak i w miejscach publicznych. Jednym z najczęstszych zastosowań kostki jest budowa podjazdów dla samochodów. Można wyłożyć ją od samego wjazdu aż po drzwi garażowe. Takie rozwiązanie zapobiega tworzeniu się kolein i niszczenia trawy na posesji.

Z kostki brukowej można stworzyć eleganckie, a zarazem naturalne ścieżki przydomowe. Te często wytyczają drogę na taras, do ogrodowej altanki lub ogródka. Z kostki można również wydzielić miejsce na rabaty kwiatowe. Doskonale komponuje się z krzewami, kwiatami i drzewami. Kostka brukowa to nieodłączny element każdego miasta i mniejszej miejscowości. Z niej wykonuje się chodniki, parkingi samochodowe, a także place na rynkach. Kostka jest niezwykle trwała i odporna na uszkodzenia, dlatego nawierzchnia wytrzymuje przez długie lata codziennej eksploatacji.

Posted on